Netonullenergiahoone Põlvas

Netonullenergiahoone Põlvas

Netonullenergiahoone Põlvas

Tegemist on Eesti esimese sertifitseeritud passiivmajaga. Kolmekorruselise elamu kavandamisel on esimestest etappidest alates silmas peetud energiatõhususe põhimõtteid ja sisekliima head kvaliteeti. Elamu on lihtsa ristkülikukujulise põhiplaaniga ja asetseb ilmakaarte suhtes soodsalt – kõik suured klaaspinnad on paigutatud hoone lõunaküljele. Lisaks on hoone disaini kaasatud krundi langusega reljeef – keldrikorrus on osaliselt ehitatud maa alla, aga osaliselt nähtav nõlvalt. Selline reljeef on soodne ka päikeseenergia kasutamise seisukohalt – hoonet ümbritsev ja looduslähedase õhkkonna tekitav metsatukk ei varjuta liigselt päikest.

Sisearhitektuuris on kesksel kohal läbi kahe korruse ulatuv õhuruum, mille ümber on koondunud valgusküllased eluruumid. Tagamaks sisekliima head kvaliteeti, on siseviimistluses kasutatud võimalikult palju looduslikke materjale. Samuti on hoones kasutatud tampsavist vaheseinu, mis aitavad talletada päikese vabasoojust ja reguleerida ruumi õhuniiskust. Välisviimistlus on lihtne ja naturaalne – põhimahus hele krohvipind, mida täiendab peasissekäigu tuulekoja seinte vertikaalne puitvõre.

Hoone katusele ning lõunafassaadile on paigutatud päikesepaneelid sooja vee tootmiseks ja ruumide kütte toetamiseks. Täiendavalt on hoone primaarenergiavajaduse vähendamise eesmärgil katusel fotoelemendid elektri tootmiseks. Kuna päikesepaneelid toodavad aasta keskmisena ligikaudu sama hulga elektrit, kui kogu hoone tarbib (sealhulgas valgustus ja kodumasinad), on tegu neto nullenergiamajaga. Põlvamaa passiivmaja näol on tegemist Eesti esimese nõuetekohaselt sertifitseeritud passiivmajaga (PHI).