Liginullenergiahoone Tartumaal

Liginullenergiahoone Tartumaal

Liginullenerigahoone Tartumaal Rahingel

2017 Aasta tehasemaja konkursi energiatõhusaim hoone.

Elada nii, et kulusid pole, on unistuseks, mille poole püüelda. Rahinge liginullenergiahoone on osa sellisest unistusest.

Sense on loonud “tulevikumaja”, mille aastased küttekulud on ca paarsada eurot. Mõtestatud siseplaneering ning uudsed tehnoloogilised lahendused tagavad madala energiakulu ja suurepärase ruumimugavuse.

Hoone arhitektuurse lahenduse loomisel on lähtutud energiatõhususe maksimaalse taseme saavutamisest ning sobitumisest ümbritsevasse looduskeskkonda. Välisilmes märkamatud päikesepaneelid (5,5 kW) garanteerivad piisava tootlikkuse liginulleregia taseme saavutamiseks. Soojadel suvekuudel, mil päikesekiired langevad maale järsema nurga all, takistab siseruumides liigse palavuse tekkimist täpselt projekteeritud funktsionaalne rõdu ning automaatsed päikesekaitserulood.

Ruumiprogrammi loomisel on lähtutud eesmärgist anda perele võimalikult avar ühisviibimisruum- ca 70% esimesest korrusest moodustab elutuba avatud köögiga. Lõunasuunda avanevad suured aknad aitavad ruume valgustada ka hämaratel talvekuudel, suvel pakuvad suurepärase võimaluse laiendada elupinda terrassile.

Ühtlase ruumitemperatuuri tagavad väga soojapidavad massiivsed välisseinad ja kõrge soojustagastusega ventilatsioonisüsteem. Neid täiendavad tampsavi seinaelemendid ning käsitööna valminud põletamata savitellised, mis iseseisvalt reguleerivad õhuniiskust ja temperatuuri.

Minimaalse energiavajadusega hoonel on liginullenergia taseme saavutamiseks taastuvenergiaallikate võimsusvajadus samuti väike. Hoone kompaktne vorm ning päikese liikumist arvestav akende paigutus tagavad koos energiatõhusa ventilatsioonisüsteemiga rahvusvaheliste passiivmajakriteeriumide täitmise ka jahedas Eesti kliimas.

Selle maja rõhutestil mõõdetud õhupidavusnäitaja n50 = 0,21 h 1/h.